Prowadzenie szkoleń

Każdy z tematów prowadzonych przeze mnie wykładów poświęcony jest opisaniu osobnej kategorii celów, którym język służy lub może służyć. W trakcie zajęć prezentowane są  praktyczne sposoby wykorzystania funkcji języka i figur retorycznych zgodnie z zamierzonymi celami.

Sztuka mówienia

  1. Mówienie, przemawianie, rozmawianie. Świadomość zasad a spontaniczność komunikacji. Podstawowe cechy dobrego mówcy i rozmówcy: umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z odbiorcami; wiarygodność; sprawność językowa;
  2. Różne poziomy kontaktu: czynniki sytuacyjne; mowa ciała; elementy artykulacji i prozodii; czynniki językowe: gramatyka i słownictwo;
  3. Poprawność językowa, zrozumiałość wypowiedzi i jej sugestywność. Czynniki ułatwiające zapamiętanie wypowiedzi.

 

Wartości w języku

  1. Operowanie wartościami jako podstawa skutecznej argumentacji;
  2. Zasadnicza opozycja: prawda i fałsz w działaniu retorycznym. Różne aspekty wykorzystywania pojęcia prawdy;
  3. Kulturowe i ideologiczne ograniczenia w posługiwaniu się wartościami. Jak tendencyjne użycie słów może wypaczać świadomość użytkowników języka;
  4. Propaganda i reklama jako pola tworzenia obrazu świata.

 

O perswazji i manipulacji językowej

  1. Wpływanie na odbiorców jako cel wypowiedzi. Umiejętność rozpoznawania sytuacji i oczekiwań odbiorców. Sztuka zjednywania;
  2. Podstawowe zasady warunków skuteczności działań językowych. Dobór właściwych środków językowych w zależności od sytuacji wypowiedzi – decorum;
  3. Perswazja bezpośrednia i pośrednia. Informacja jako narzędzie perswazji;
  4. Granice uczciwej perswazji. Manipulacja językowa jako wykorzystywanie przewagi nadawcy nad odbiorcą, jako tworzenie wypowiedzi z ukrytym celem i jako działanie na emocje.

 

 Formularz zamówienia

Poza zaproponowanymi powyżej tematami, prowadzę także zajęcia tematyczne zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami: wykłady monograficzne, szkolenia i prezentacje. W celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat, zapraszam do kontaktu.

Proponuję także dodatkowe szkolenia związane z językiem formalnym i komunikacją:

Komunikacja administracyjna i prawna. Prowadzący – Dominik Bralczyk

  1. Podstawowe cechy języka stosowanego w aktach prawnych;
  2. Komunikat formalny. Jak zachować zrozumiałość przekazu przy zachowaniu wymaganych form;
  3. Język prawa oraz język prawniczy i ich relacje z językiem polskim.

 

Media społecznościowe w komunikacji z klientem. Prowadząca – Magdalena Rzodkiewicz

  1. Komunikacja typu „jeden do wielu”;
  2. Cele kont zakładanych na portalach społecznościowych: obsługa klienta? Marketing? Sprzedaż?
  3. Planowanie kampanii w social media;
  4. Kto powinien redagować treści: dział obsługi klienta czy dział marketingu?
  5. Grupy społeczne komunikujące się za pomocą portali społecznościowych – czy zawsze jest to grupa docelowa?

Jak opowiadać o danych, żeby być zrozumiałym, wiarygodnym i przekonującym? Prowadzący – dr hab. Jacek Wasilewski

Wykresy, słupki, krzywe, i tabele przestawne.  Dane nas otaczają i dzięki nim wiemy, jakie podejmować decyzje. Jednak jeśli ktoś nie siedzi w naszym projekcie, często czuje się danymi przytłoczony, albo czuje niepokojące dryfowanie bez celu po oceanie liczb, albo – co gorsza – sięga po telefon, tracąc nadzieję na odnalezienie się tym gąszczu. 

Ale jest nadzieja. Jeśli tylko wiemy, jaki jest naukowo określony potencjał zwykłego słuchacza, jakie wykresy stosować w jakich tematach, albo jak opowiedzieć o liczbach, żeby słuchacze byli miło podekscytowani. 

Jeśli chcesz, żeby wystąpienie o danych było oczekiwaną podróżą, a nie drogą przez mękę, poznaj podstawowe zasady opowiadania o danych. Co zrobić, żeby były bardziej zrozumiałe? Co zrobić, żeby być wiarygodnym dla słuchacza i być blisko niego? A przede wszystkim, co dla kogo bywa w liczbach realnie przekonujące?

Jak chwalić innych i motywować. I dlaczego w języku polskim łatwiej narzekać. Prowadzący – dr hab. Jacek Wasilewski

Kiedy zadaję pytanie słuchaczom, kiedy byli ostatnio chwaleni, zapada cisza. Trudno sięgnąć pamięcią. Niektórym chwalenie wychodzi na opak – już lepiej, żeby w ogóle nic nie mówili. W polskiej kulturze ciągle łatwiej ponarzekać albo zrobić komuś burę. Okazuje się jednak, że bycie menedżerem nie jest łatwe bez chwalenia innych. Według wielu badań czasami niewielka pochwała jest lepsza niż niewielka podwyżka, a większe pochwały powodują  mniejszą rotację pracowników. Po prostu się opłacają.  

No dobrze, to jak to zazwyczaj w Polsce robimy? Jakie popełniamy błędy? Jak się ich wystrzegać? Co zrobić, żeby ludzie w naszych zespołach naprawdę czuli się pochwaleni, a nie tylko wiedzieli, że ich menadżerowie próbują coś takiego wykonać? 

5 magicznych formuł językowych, czyli co robić, żeby działać językiem bez wysiłku. Prowadzący – dr hab. Jacek Wasilewski

Niektórym wystarczy powiedzieć parę słów, by ludzie chętnie spełniali ich prośby. Innym udaje się to rzadko albo nawet nigdy. Można winić za to wygląd, ton głosu, stanowisko albo cokolwiek innego – jednak najczęściej to problem niewiedzy, jak działają odpowiednie słowa.

Kluczem jest słowo: odpowiednie.

Na wykładzie poznamy 5 słów i formuł, które wydają się potwierdzać to, że w słowach może tkwić magia. Są to proste kwestie i każdy się ich może nauczyć, sprawiając, że życie będzie przyjemniejsze, a ludzie życzliwsi. Nie zawsze te słowa działają , ale.. – no właśnie, poznamy, kiedy można je stosować.

Wykłady odbywają się w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę, a ich formuła oraz termin ustalane są indywidualnie.